Zubný kameň a starostlivosť o zuby

Jedným z najčastejšie diagnostikovaných problémov u malých zvierat je zubný kameň a ochorenie parodontu. Postihuje najmä malé plemená psov, ale aj staršie mačky.
Tvorba zubného kameňa začína postupným hromadením mikrobiálneho plaku, ktorý sa nazýva dentálny plak. Zo začiatku nie je viditeľný okom, postupne sa však hromadí a vidíme ho ako nažltlý povlak okolo ďasien postihnutých zubov. Je tvorený slinami, časťami potravy a baktériami. V tejto fáze je možné ho odstrániť domácou starostlivosťou. Ak nie je odstránený, dochádza k jeho mineralizácii a narastaniu a vzniká zubný kameň.
Zubný kameň dráždi ďasná a spôsobuje ich zápal – gingivitídu, ktorá sa prejavuje ako ich začervenanie. V tejto fáze je už nevyhnutné odstrániť kameň zubným ultrazvukom a vyleštiť zubnú sklovinu.
Ak zubný kameň nie je odstránený, rozširuje sa pod ďasná. Tým dochádza k separácii (odtlačeniu) ďasna od zubu a vytvárajú sa „gingiválne- podďasnové kapsy”, v ktorých sa hojne množia baktérie.
Tento stav je nezvratný a nazýva sa periodontálne ochorenie. Môže byť veľmi bolestivé a viesť ku strate zubov, tvorbe abscesov, strate kostnej substancie a celkovej infekcii organizmu. Baktérie sa totiž krvnou cestou dostávajú do srdca, kde spôsobujú infekcie srdcových chlopní (endokarditis), pečene a obličiek. Tento stav končí väčšinou extrakciou (vytrhnutím) zubov a liečbou celkovými antibiotikami.
 
Ako sa starať o zuby
Pravidelným čistením zubov oddialite tvorbu zubného kameňa. Najlepšie je šteniatko zvykať na čistenie zubov odmalička formou hry. Psi menia zuby vo veku okolo 6 mesiacov a v tomto čase by už mali byť navyknutí na pravidelné čistenie.
Najlepším spôsobom je čistenie zubov zubnou kefkou a pastou. NIKDY nečistite psovi zuby pastou určenou pre ľudí. Obsahuje fluór a často aj rôzne „bieliace” a iné chemické látky, ktoré by vášmu psíkovi mohli spôsobiť tráviace problémy, nakoľko pes pastu nevypľúva, ale väčšinu z nej prehltne. Z hľadiska manipulácie sú najvhodnejšie zubné kefky, ktoré sa nastoknú na prst a enzymatické zubné pasty. Tieto pôsobia nielen mechanicky, ale obsahujú aj enzýmy, ktoré znižujú tvorbu zubného plaku. Navyše sú ochutené, takže čistenie zubov môže byť pre vášho psíka príjemné.
Zuby by sa mali čistiť minimálne raz za týždeň, ale u niektorých psov je to potrebné aj každý deň.
Alternatívou pre psíky a hlavne mačičky, ktoré si nenechajú čistiť zuby sú rôzne žuvacie tyčinky, ktoré podporujú vylučovanie slín, masírujú ďasná a niektoré obsahujú aj enzymatické zložky na čistenie zubov.
Taktiež je lepšie naučiť vaše zvieratko na kŕmenie granulami. Na trhu sú granule s dentálnym účinkom (Royal canine veterinárna rada ), ktoré majú dvojaký účinok – mechanický a chemický. Mechanický spočíva v štruktúre granúl, ktoré sa pri hryzení rozlomia a tým čistia zuby, nesmú sa však zvlhčovať a zviera ich nesmie hltať. Chemický účinok spočíva vo vyviazaní vápnika v slinách čím predchádzajú mineralizácii zubného plaku.
Poslednou alternatívou sú ústne vody resp. roztoky, ktoré sa pridávajú do pitnej vody s účinnou látkou chlorhexidin. Bránia naviazaniu vápnika na zubný plak a majú dezinfekčný účinok.
 
Na našej klinike pri každoročnej vakcinácii v rámci zdravotnej prehliadky vášmu zvieratku zuby vyšetríme a ak to situácia vyžaduje, odporučíme vyčistenie zubov dentálnym ultrazvukom.
Pri tomto zákroku je nevyhnutná krátkodobá, ľahká anestézia. Zubný kameň je odstránený z povrchu zubov, ale aj spod ďasien, následne sú všetky zuby, korene a ďasná podrobne prehliadnuté a vyšetrené na prítomnosť zubných lézií. V prípade nezvratného poškodenia zubov, hlbokých gingiválnych (podďasnových) káps a odhalených zubných krčkov je nevyhnutná extrakcia. Na záver sú zúbky vyleštené kefkou a pastou na zarovnanie mikroskopických škrabancov zubnej skloviny.
V prípade, že u svojho zvieratka spozorujete nepríjemný zápach z papuľky, zvýšené slinenie, neochotu žuť alebo uprednostňovanie žuvania na jednej strane, červené alebo krvácajúce ďasná, zlomený zub alebo čokoľvek nezvyčajné, čo najskôr nás kontaktujte.

Zubný kameň na zuboch yourkshirskeho teriéra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *