Vakcinácia a vakcinačná schéma pre psy a mačky

Pod pojmom vakcinácia rozumieme cielené podanie živých (oslabených) alebo neživých pôvodcov ochorení resp. ich častí (antigénov), ktoré následne spôsobia v organizme tvorbu aktívnych protilátok. Tieto protilátky potom pri kontakte so skutočným pôvodcom chránia organizmus proti vzniku ochorenia. Protilátky rozdeľujeme na pasívne (získané) a aktívne (vytvorené vlastným imunitným systémom). Aktívne protilátky vznikajú po prekonaní infekčného ochorenia alebo po vakcinácii.
V súčasnosti sú stále diskutované výhody a nevýhody vakcinácie resp. jej  možné vedľajšie účinky. Treba si ale uvedomiť, že len vďaka vakcinácii sa v dnešnej dobe len zriedka stretávame s ochoreniami ,ktoré v minulosti spôsobovali epidémie (psinka, parvoviróza). Navyše terapia týchto ochorení nemusí byť ani pri dnešnej úrovni medicíny vždy úspešná a môže končiť fatálne. Nehovoriac o finančných nákladoch spojených s liečbou,ktoré sú v poravnaní s vakcináciou niekoľkonásobne vyššie.
Z týchto dôvodov má vakcinácia nezastupiteľné miesto v prevencii infekčných ochorení a jej výhody sú výrazne vyššie v porovnaní s možnými vedľajšími účinkami. 
Z vedľajších reakcií po vakcinácii sa najčastejšie objavuje lokálny opuch / hrčka, ktorá však spontánne zmizne po niekoľkých dňoch až týždňoch.Bežnou reakciou je aj malátnosť a menšia aktivita po vakcinácii, preto odporúčame po každej vakcinácii 2 – 3 dni kľudový režim.   
Ďalšou možnou reakciou je vznik koprivky a svrbenia, zvieratká sa škrabú po celom tele a opuchnú-hlavne v oblasti tváre.Takáto reakcia sa dá zvládnuť bežnými antialergikami.
Asi najvážnejšou reakciou je anafylaktický šok .Je to silná reakcia organizmu na podanie cudzorodej látky,ktorá môže končiť až smrteľne. Vyskytuje sa ale naozaj veľmi vzácne.
Treba povedať,že každá z týchto reakcií je individuálna reakcia imunitného systému daného jedinca a nedá sa dopredu predvídať.
Pri sučasnej  úrovni moderných vakcín sa všetky tieto reakcie vyskytujú len ojedinele a nie sú dôvodom, aby ste svojho psíka/mačičku nedali zavakcinovať.
Vakcinujú sa len zdravé zvieratá a súčasťou každej vakcinácie je aj klinické vyšetrenie Vášho zvieratka.
 
Odporúčaná vakcinačná schéma pre psov:
Základná vakcinačná schéma:
Šteniatko musí byť v 1.roku zavakcinované 3–krát.
1. vo veku   6. –   7. týždňov: proti psinke, parvoviróze, inf. hepatitíde a parainfluenze. Prvú vakcináciu by malo mať Vaše šteniatko prevedenú ešte u chovateľa.
2. vo veku   9. – 10. týždňov: proti psinke, parvoviróze, inf. hepatitíde, parainfluenze a leptospiróze
3. vo veku 13. – 14. týždňov: proti psinke, parvoviróze, inf. hepatitíde, parainfluenze, leptospiróze a besnote.
 
Dospelý pes sa vakcinuje 1–krát do roka kompletnou vakcínou PROTI psinke, parvoviróze, inf. hepatitíde, parainfluenze, leptospiróze a besnote.
Po ukončení základnej vakcinácie je možné rozšíriť chránenosť Vášho psíka proti ďalším ochoreniem: borelióze, psincovému kašľu, plesňovým ochoreniam, babezióze, tetanu, herpes vírusu. Na našej klinike odporúčame hlavne vakcináciu proti borelióze a psincovému kašľu.
Každá z týchto vakcinácií musí byť v prvom roku prevedená 2–krát s rozostupom 2. – 3. týždňov. Revakcinácia sa vykonáva 1–krát do roka.
  
Odporúčaná vakcinačná schéma pre mačky: 
Základná vakcinačná schéma:
Mačiatko musí byť v 1. roku zavakcinované 2–krát.
1. vo veku   8. –  9. týždňov: proti panleukopénii, herpesviróze a caliciviróze.
2. vo veku 12. – 13. týždňov: proti panleukopénii, herpesviróze, caliciviróze a besnote.
 
Dospelá mačka sa vakcinuje 1–krát do roka kompletnou vakcínou PROTI panleukopénii, herpes viróze, kaliciviróze a besnote.
Základnú vakcináciu je možné doplniť ešte o vakcináciu proti chlamydióze a leukémii.
  
Odporúčaná odčervovacia schéma:
Odčervenie sa u šteniatka a mačiatka vykonáva prvý–krát vo veku 14 dní  a do veku 3 mesiacov sa opakuje v 2 – 3 týždňových intervaloch.
U dospelého psa a mačky by sa odčervenie malo vykonať každé 3 mesiace.

 

[/fleximage]

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *