Alergie u psov a mačiek


Poznáte to asi mnohí z vás – nemôžete v pokoji spať, lebo počujete nekončiace mľaskavé zvuky, keď si váš psík vylizuje labky, neustále trasie hlavou a pritom v ušiach nie je vidno nijaký maz, keď uprostred hry alebo maznania sa musí intenzívne škrabať na tele. Toto môžu byť všetko príznaky alergického problému. Áno, aj psy a mačky môžu mať alergie tak, ako aj my trpíme sennou nádchou alebo rôznymi ekzémami.
U väčšiny zvierat sa prvé príznaky objavujú medzi prvým a tretím rokom života. Postihujú samcov aj samice. Je mnoho plemien, ktoré sú predisponované, ale postihnutý môže byť ktorýkoľvek jedinec. Dôležitou informáciou je, že je to problém s istým stupňom dedičnosti. To znamená, že rodičia môžu prenášať predpoklad k vzniku tohto ochorenia na svoje potomstvo. Je to závažná a užitočná informácia, keď si vyberáte nové zvieratko. Je naozaj dôležité sa poinformovať o zdravotnom stave rodičov. Ideálne je aj požiadať, aby ste ich mohli vidieť. Ak sa rozhodujete pre nového psíka či mačičku, kontaktujte nás a my vám radi poradíme, na čo sa zamerať a aké príznaky alergie hľadať.

Príznaky alergie
Pre nás je veľmi podstatná informácia, či je pozorovateľná istá sezónnosť príznakov. Je niekedy až neuveriteľné, že postihnutých jedincov vidíme každoročne takmer na týždeň presne s kožným problémom. Bohužiaľ, často sa tieto príznaky z roka na rok zhoršujú a naberajú na intenzite. Prvým príznakom býva svrbenie rôznej intenzity na predilekčných miestach bez výrazných či žiadnych zmien na koži. Čoskoro sa objaví začervenanie kože, nasledujú vyrážky a chrasty, svrbenie sa zintenzívňuje a vaše zvieratko je už riadne nešťastné. Rád by som dal do pozornosti, že nielen škrabanie sa labkou je príznakom svrbivosti. U mačiek je často badateľné častejšie a intenzívnejšie „čistenie sa“, ale aj psíky sa olizujú na miestach, kde sa nevedia poškrabať. Často to býva vnútorná strana stehien, prípadne spodok labiek a medzi prstami. Labky si vedia aj obhrýzať. Ale pozor aj na intenzívne váľanie sa na chrbte, obtieranie sa o nábytok, stromy a podobne. Opakujúce sa, alebo na istom stupni pretrvávajúce začervenanie očí, je dôvodom na zvýšenú pozornosť. A prirodzene nezabúdať na kýchanie a kašeľ. Tie vidíme, resp. počujeme zriedkavejšie ako u ľudí, ale nič netreba podceniť. Ak ktorékoľvek z týchto príznakov pozorujete u svojho zvieraťa, neváhajte a vyhľadajte pomoc.

Tak kto, alebo čo je na vine?!
Na vine je chyba imunitného systému tela, ktorý neprimerane reaguje na látky z vonkajšieho prostredia. Môžu to byť pele, roztoče, spóry plesní, blšie sliny či epitélie ľudí a zvierat, ale aj krmivo. Reakcie na krmivo by som ale rád podrobnejšie rozobral na inom mieste. K reakcii dochádza po kontakte alergénu so sliznicami tela alebo kožou. Na diagnostiku alergických ochorení bol vyvinutý intradermálny kožný test, ktorý je ideálne kombinovať aj so serologickým vyšetrením. Prevedenie testu poskytujeme aj my na našej klinike BanbyVet. Detaily, ako sa test prevádza a kto je vhodný kandidát, ako aj správne načasovanie testu zvyčajne preberieme s klientmi na prvom stretnutí, aby ste presne vedeli čo procedúra obnáša. Ale aspoň pre orientáciu, vykonanie testu od začiatku príprav po vyhodnotenie a urobenie záveru trvá asi 40 minút.
Alergénom sa nedá úplne vyhnúť, budú stále súčasťou prostredia okolo nás. Jediné čo dokážeme, je znížiť ich koncentráciu v okolí, ale to zriedkakedy dostačuje na úplné vymiznutie príznakov alergie. Ani sebalepší vysávač nás nezbaví všetkých roztočov a vietor zase donesie pele aj do domácnosti. Iba potravinové alergie vieme menežovať efektívnejšie, ale má to tiež pár svojich zásad a záludností.
Aj keď platí, že zviera je usvrbené tak, ako si myslí jeho majiteľ, je na zváženie či sa naozaj „škrabe len toľko, ako každý iný pes“. Skúste sa lepšie vžiť do jeho kože a ak máte pochybnosti, navštívte nás v BanbyVete. Myslite na to, koľko vynakladáte prostriedkov na liečbu následkov alergie a nie na boj proti príčine!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *